10 důvodů, proč skládat rubikovky

Kdo se nadchnul pro rubikovky, má pro to svůj důvod. Těch důvodů může být hned několik. Rubikovky patří mezi hlavolamy, které si stále dokáží získat svou přízeň. V poslední době navíc vnikají nové a nové tvary, a když zvládnete složit jednu rubikovku, láká vás umět složit další a další. Pro některé děti je skládání rubikovek natolik přitažlivé, že touží umět rubikovku složit za co nejkratší čas.

  1. Vytáhněte děti od počítačů a mobilů

Jen málo věcí dokáže děti tak motivovat, aby neseděly u počítače nebo u mobilu. Rubikovky takovou motivaci u některých dětí dokáží vzbudit. Ukažte jim, že volný čas mohou trávit smysluplně.

Je vhodné jim na začátek pořídit rubikovku, která je snadná na skládání, protože složitější rubikovka je může odradit. Za nejjednodušší pro skládání považuji pyramidu, a pak klasickou kostku 3x3x3. Těmi bych začala. Určitě bych jim nepořizovala současně např. rubikovku 4x4x4. Ať se nejprve pořádně naučí lehčí rubikovku, a pak případně pokračují těmi složitějšími.

  1. Trénink mechanické paměti

Menší děti se učí pomocí mechanické paměti. Pokud jsme hráli pexeso s dětmi kolem 5 let, určitě jsme zažili porážku. Malé děti totiž vynikají v mechanické paměti. Pamatují si přesně, kde která karta leží. My starší už používáme i další druhy paměti a o to méně využíváme právě paměť mechanickou. Často se něco učíme pokusem a omylem, nebo ve všem potřebujeme vidět logiku. Tím chci naznačit, že už pětileté děti se snadno naučí skládat rubikovku, protože mechanická paměť, která se nejvíce při skládání využije, je jim blízká a snadno si zapamatují jednotlivé postupy.

  1. Rozvoj jemné motoriky rukou

Skládání rubikovek nejenom posiluje mechanickou paměť, ale i u malých dětí při manipulaci s kostkou posiluje a urychluje vývoj jemné motoriky rukou. Při otáčení kostky se vyvíjejí svaly ruky, které pak potřebují při psaní, kreslení, stříhání a podobných úkonech.

  1. Zapojení logiky

Starší děti kolem 10 let už začínají používat i logické myšlení, které se dá při skládání rubikovek využít třeba u pokročilejších postupů, zaměřených na rychlostní skládání.

  1. Společná aktivita s dětmi

Naučte se některou rubikovku skládat nejdříve vy, a pak ji naučte skládat děti. Ony to od vás přímo očekávají, že to budete vy, kdo jim poradí, kdo je skládání naučí. Získáte tím větší respekt a autoritu, protože to budete vy, kdo je posune dál. Když jim budete věnovat svůj čas, podpoříte jejich kvalitní sociální rozvoj.

  1. Soutěžení

Děti rádi soutěží a soutěžení ve zdravé míře k dětství patří. Pokud budou soutěžit se sourozenci nebo kamarády, kdo složí rubikovku dříve, bude je to více bavit. Samozřejmě za předpokladu, že půjde o zdravé soutěžení.

  1. Vytváření nových kamarádství díky rubikovkám

Přes společnou aktivitu, kterou je skládání rubikovek, si děti mohou najít nové kamarády a sdílet společně radost z nové aktivity. Mohou se vzájemně učit.

  1. Čím více rubikovek, tím více zábavy

Jestliže je skládání první rubikovky nadchne, budou chtít umět skládat další a další. U každé další rubikovky se naučí něco nového, tak se nebojte jim pořídit klidně druhou nebo třetí. Nijak je to nezahltí a neublíží v jejich rozvoji.

  1. Zvýšení IQ

Stejně jako hra na hudební nástroje dokáže u dětí navýšit IQ, skládání rubikovek dokáže to samé. Je to aktivita, která podpoří jejich rozumový rozvoj.

  1. Zlepšování nálady

Sama z dětství vím, že mi skládání rubikovky zlepšovalo náladu. Může to být tip u dětí, které v poslední době bojují se špatnou náladou, či dokonce s depresemi.

Abych nezůstávala jen u dětí, mohu doporučit skládání rubikovek i dospělým a seniorům. Můžete začít v každém věku. Tato aktivita není rozhodně věkově omezená. Všechny výše uvedené důvody platí nejen pro děti.

Na jednotlivé online kurzy se můžete podívat zde

Komunita ve FB skupině je zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..